NRS4018T3R3MDGJ
NRS4018T3R3MDGJ NRS4018T3R3MDGJ - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
NRS4018T3R3MDGJ
NRS4018T3R3MDGJ - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: NRS4018T3R3MDGJ In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesNRS
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating2A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 125 C
Height1.8 mm
Length4 mm
Width4 mm
Package-Case4018
Operating-Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency3.3μH
DC resistance (DCR)66 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation2.3A
Q factor-
Self Resonant Frequency45MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current2.3 A
Maximum-DC-Resistance55 mOhms
Self-Resonant-Frequency45 MHz
Core-MaterialFerrite
NRS4018T3R3MDGJ Description
NRS4018T3R3MDGJ Features
· 100% lead-free; RoHS compliant
· High reliability, low cost
· Compact size
· Inductance:3.3uH
NRS4018T3R3MDGJ Applications
· Network
· Computer
· Telecom
· AC Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈