UZ1086L-1.8V
UZ1086L-1.8V UZ1086L-1.8V - Brand New UTC IC Chips
Get Quote
Buy Now
UZ1086L-1.8V
UZ1086L-1.8V - Brand New UTC IC Chips
Manufacturer Part No: UZ1086L-1.8V In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerUTC
Product CategoryIC Chips
■ DESCRIPTION
The UTC UZ1086 and UZ1086-1.2V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V and 5V are low dropout three-terminal regulators with 1.5A output current capability. These devices have been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. The 2.85V version is designed specifically to be used in Active Terminators for SCSI bus.
■ FEATURES
  • Low dropout voltage
  • Load regulation: 0.05% typical
  • Trimmed current limit
  • On-chip thermal limiting
  • Three-terminal adjustable or fixed 1.2V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈