STM32F105RB
STM32F105RB STM32F105RB - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F105RB
STM32F105RB - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F105RB In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32F1
PackageTray
Product StatusActive
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit Single-Core
Speed72MHz
ConnectivityCANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsDMA, POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2V ~ 3.6V
Data ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
EEPROM Size-
Description
The STM32F103xx medium-density performance line family incorporates the high performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 20 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard and advanced ommunication interfaces: up to two I2Cs and SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.
Features
  • ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU Core
    – 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
    – Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories
    – 64 or 128 Kbytes of Flash memory
    – 20 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management
    – 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    – POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
    – 4-to-16 MHz crystal oscillator
    – Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    – Internal 40 kHz RC
    – PLL for CPU clock
    – 32 kHz oscillator for RTC with calibration
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈