ATSAMD20E15A-MU
ATSAMD20E15A-MU ATSAMD20E15A-MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATSAMD20E15A-MU
ATSAMD20E15A-MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATSAMD20E15A-MU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSAM D20E
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.006653 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseQFN-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O26 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M0+
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.62 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x12b, D/A 1x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.63 V
Interface-TypeI2C SPI UART
CoreARM Cortex M0+
Processor-SeriesSAMD20E
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Number-of-ADC-Channels10 ADC Channels
Input/output26 I/O
Data-RAM-Size4 kB
Number-of-Timers-Counters6 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
Atmels SAM3S series is a member of a family of 32-bit Flash microcontrollers based on the high performance ARM Cortex-M3 processor. It operates at a maximum speed of 64 MHz and features up to 256 Kbytes of Flash and up to 48 Kbytes of SRAM. The peripheral set includes a Full Speed USB Device port with embedded transceiver, a High Speed MCI for SDIO/SD/MMC, an External Bus Interface featuring a Static Memory Controller providing connection to SRAM, PSRAM, NOR Flash, LCD Module and NAND Flash, 2x USARTs, 2x UARTs, 2x TWIs, 3x SPI, an I2S, as well as 1 PWM timer, 6x general-purpose 16-bit timers, an RTC, an ADC, a 12-bit DAC and an analog comparator.
Features
• Core
– ARM® Cortex®-M3 revision 2.0 running at up to 64 MHz
– Memory Protection Unit (MPU)
– Thumb®-2 instruction set
• Pin-to-pin compatible with AT91SAM7S series (48- and 64-pin versions)
• Memories
– From 64 to 256 Kbytes embedded Flash, 128-bit wide access, memory accelerator, single plane
– From 16 to 48 Kbytes embedded SRAM
– 16 Kbytes ROM with embedded bootloader routines (UART, USB) and IAP routines
– 8-bit Static Memory Controller (SMC): SRAM, PSRAM, NOR and NAND Flash support
– Memory Protection Unit (MPU)
• System
– Embedded voltage regulator for single supply operation
– Power-on-Reset (POR), Brown-out Detector (BOD) and Watchdog for safe operation
– Quartz or ceramic resonator oscillators: 3 to 20 MHz main power with Failure Detection and optional low power 32.768 kHz for RTC or device clock
– High precision 8/12 MHz factory trimmed internal RC oscillator with 4 MHz default frequency for device startup. Inapplication trimming access for frequency adjustment
– Slow Clock Internal RC oscillator as permanent low-power mode device clock
– Two PLLs up to 130 MHz for device clock and for USB
– Temperature Sensor
– Up to 22 peripheral DMA (PDC) channels
• Low Power Modes
– Sleep and Backup modes, down to 1.8 µA in Backup mode
– Ultra low power RTC
• Peripherals
– USB 2.0 Device: 12 Mbps, 2668 byte FIFO, up to 8 bidirectional Endpoints. On-Chip Transceiver
– Up to 2 USARTs with ISO7816, IrDA®, RS-485, SPI, Manchester and Modem Mode
– Two 2-wire UARTs
– 32-bit Real-time Timer and RTC with calendar and alarm features
– Up to 15-channel, 1Msps ADC with differential input mode and programmable gain stage
– One 2-channel 12-bit 1Msps DAC
– One Analog Comparator with flexible input selection, Selectable input hysteresis
– 32-bit Cyclic Redundancy Check Calculation Unit (CRCCU)
– Write Protected Registers
• I/O
– Three 32-bit Parallel Input/Output Controllers, Peripheral DMA assisted Parallel Capture Mode
• Packages
– 100-lead LQFP, 14 x 14 mm, pitch 0.5 mm/100-ball TFBGA, 9 x 9 mm, pitch 0.8 mm
– 64-lead LQFP, 10 x 10 mm, pitch 0.5 mm/64-pad QFN 9x9 mm, pitch 0.5 mm
– 48-lead LQFP, 7 x 7 mm, pitch 0.5 mm/48-pad QFN 7x7 mm, pitch 0.5 mm
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈