AIC1642-27GUTR
AIC1642-27GUTR AIC1642-27GUTR - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1642-27GUTR
AIC1642-27GUTR - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1642-27GUTR In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1642 is a high efficiency step-up DC/DC converter for applications using 1 to 4 battery cells. Only three external components are required to deliver a fixed output voltage of 2.7V, 3.0V, 3.3V, or 5V. The AIC1642 starts up from less than 0.9V input with 1mA load. Pulse Frequency Modulation scheme brings optimized performance for applications with light output loading and low input voltages. The output ripple and noise are lower compared with the circuits operating in PSM mode.
FEATURES
• A Guaranteed Start-Up from less than 0.9 V.
• High Efficiency.
• Low Quiescent Current.
• Less Number of External Components needed.
• Low Ripple and Low Noise.
• Fixed Output Voltage: 2.7V, 3.0V, 3.3V, and 5V.
• Space Saving Packages: SOT-89 and TO-92
APPLICATIONS
• Pagers.
• Cameras.
• Wireless Microphones.
• Pocket Organizers.
• Battery Backup Suppliers.
• Portable Instruments.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈