411SM1-H58
411SM1-H58 411SM1-H58 - Brand New Honeywell IC Chips
Get Quote
Buy Now
411SM1-H58
411SM1-H58 - Brand New Honeywell IC Chips
Manufacturer Part No: 411SM1-H58 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHoneywell
Product CategoryIC Chips
MfrHoneywell Sensing and Productivity Solutions
SeriesSM
PackageBulk
Product-StatusActive
CircuitSPDT
Switch-FunctionOn-Mom
Current-Rating-Amps5A (AC/DC)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC30 V
Actuator-TypeRound (Pin Plunger)
Mounting-TypeChassis Mount
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress-ProtectionSplash Proof
Features-
Operating-Force213gf
Release-Force28gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential-Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Operating-Position0.330" (8.4mm)
Electrical-Life-
Mechanical-Life10 000 000 Cycles
Base-Product-Number411SM1
Description
Features
• Low power CMOS design - typically 1mA at 5V
• Wide supply range - 3.0 to 5.5 volt operation
• Simultaneous monitoring of three circuits
• Full 25msec debounce period on contact closure and opening, without external components
• Internal pullup resistors for contact monitoring
• High current drive outputs - up to 25 mA
• Can be cascaded to provide sequential outputs
Applications
• Pushbutton interface for logic circuits
• Limit switch monitoring
• Time delay generation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈