MIC37501-1.5BR
MIC37501-1.5BR MIC37501-1.5BR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC37501-1.5BR
MIC37501-1.5BR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC37501-1.5BR In Stock
Series-
PackagingTube
Package-CaseSPak-7 (7 leads + Tab)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageS-PAK-7
Voltage-Input2.3 V ~ 6 V
Current-Output-
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min5A
General Description
The Micrel MIC37500/01/02 is a 5A low-dropout linear voltage regulator that provides a low voltage, high current output with a minimum of external components. It offers high precision, ultra low dropout (500mV), and low ground current.
Features
• 5A minimum guaranteed output current
• 500mV maximum dropout voltage
Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
Ideal for 2.5V to 1.8V, 1.65V, or 1.5V conversion
• Stable with ceramic or tantalum capacitor
• Wide Input voltage range: VIN: 2.3V to 6.0V
• ±1.0% initial output tolerance
• Fixed and adjustable output voltages
• Excellent line and load regulation specifications
• Logic controlled shutdown
• Thermal shutdown and current limit protection
• Reverse-leakage protection
• Low profile S-Pak package
Applications
• LDO linear regulator for low-voltage digital IC
• PC add-in cards
• High efficiency linear power supplies
• SMPS post regulator
• Battery charger
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈