P160KN2-0EC15B100K
Get Quote
Buy Now
P160KN2-0EC15B100K
P160KN2-0EC15B100K - Brand New BI Technologies / TT Electronics Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: P160KN2-0EC15B100K In Stock
Contact us
ManufacturerBI Technologies / TT Electronics
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP160
PackagingTray
Termination-StylePCB Pins
Mounting-TypePanel Mount
Watt0.2W, 1/5W
TaperLinear
Resistance-Ohms100k
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient-
Adjustment-TypeSide Adjustment
Valve ActuatorSlotted
Actuator-Length0.591" (15.00mm)
Bushing-ThreadM7 x 0.75
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns1 Turn
Rotation300°
Resistive-MaterialConductive Plastic
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Product Description
SIDACtor components are solid state crowbar devices designed to protect telecom equipment during hazardous transient conditions. Capitalizing on the latest in thyristor advancements, Teccor makes SIDACtor devices with a patented ion implant technology. This technology ensures effective protection within nanoseconds, up to 5000 A surge current ratings, and simple solutions for regulatory requirements such as GR 1089, TIA-968 (formerly known as FCC Part 68), ITU-T K.20, ITU-T K.21, and UL 60950.
Applications
• Central office line cards (SLICs)
• T-1/E-1, ISDN, and xDSL transmission equipment
• Customer Premises Equipment (CPE) such as phones, modems, and caller ID adjunct boxes
• PBXs, KSUs, and other switches
• Data lines and security systems
• CATV line amplifiers and power inserters
• Sprinkler systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈