AD8010ANZ
AD8010ANZ AD8010ANZ - Brand New Analog Devices Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
AD8010ANZ
AD8010ANZ - Brand New Analog Devices Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: AD8010ANZ In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesAD8010
ProductOperational Amplifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.032805 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Number-of-Channels1 Channel
TopologyCurrent Feedback
Amplifier-TypeCurrent Feedback
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current17 mA
Software Development KitAD8010AR-EBZ
Supply-Voltage-Max12 V
Supply-Voltage-Min9 V
Package-CasePDIP-8
Ib-Input-Bias-Current6 uA
Vos-Input-Offset-Voltage5 mV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio66 dB
Output-Current-per-Channel200 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio54 dB
SR-Slew-Rate800 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density2 nV/sqrt Hz
3-dB-Bandwidth230 MHz
Voltage-Gain-dB114 dB
PRODUCT DESCRIPTION
The AD8010 is a low power, high current amplifier capable of delivering a minimum load drive of 175 mA. Signal performance such as 0.02% and 0.03° differential gain and phase error is maintained while driving eight 75 Ω back terminated video lines.
FEATURES
200 mA of Output Current
9 Ω Load
SFDR –54 dBc @ 1 MHz
Differential Gain Error 0.04%, f = 4.43 MHz
Differential Phase Error 0.06°, f = 4.43 MHz
Maintains Video Specifications Driving Eight Parallel
75 Ω Loads
0.02% Differential Gain
0.03° Differential Phase
0.1 dB Gain Flatness to 60 MHz
THD –72 dBc @ 1 MHz, RL = 18.75 Ω
IP3 42 dBm @ 5 MHz, RL = 18.75 Ω
1 dB Gain Compression 21 dBm @ 5 MHz, RL = 100 Ω
230 MHz –3 dB Bandwidth, G = +1, RL = 18.75 Ω
800 V/μs Slew Rate, RL = 18.75 Ω
25 ns Settling Time to 0.1%
Available in 8-Lead DIP, 16-Lead Wide Body SOIC and
Thermally Enhanced 8-Lead SOIC
APPLICATIONS
Video Distribution Amplifier
VDSL, xDSL Line Driver
Communications
ATE
Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈