IL-G-10P-S3L2-SA
IL-G-10P-S3L2-SA IL-G-10P-S3L2-SA - Brand New JAE Electronics Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
IL-G-10P-S3L2-SA
IL-G-10P-S3L2-SA - Brand New JAE Electronics Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: IL-G-10P-S3L2-SA In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorBrown
SeriesIL-G
PackagingBulk
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Connector-TypeHeader, Unshrouded
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions10 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeFriction Lock
Contact-Mating-Length0.157" (4.00mm)
Product Details
__
[ JAE ]
IL-G SERIES CONNECTORS
**IL-G Series connectors are low profle, PCB-to-cable connectors with
2.50mm (.098") contact spacing.**
FEATURES
• Low profle—10mm (.394") total mated height for straight connection
• Mismating-prevention structure
• Friction locking mechanism
• Prevents solder-flux contamination
• Lead free
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈