4SX37-H58
Get Quote
Buy Now
4SX37-H58
4SX37-H58 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 4SX37-H58 In Stock
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
Current-Rating7A (AC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection Rating-
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC-
Valve ActuatorRound (Pin Plunger)
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque141.7gf
Release-Force28gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential-Travel0.005" (0.12mm)
Overtravel0.010" (0.25mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈