NC7SZ32M5
NC7SZ32M5 NC7SZ32M5 - Brand New onsemi Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
NC7SZ32M5
NC7SZ32M5 - Brand New onsemi Gates and Inverters
Manufacturer Part No: NC7SZ32M5 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryGates and Inverters
Series7SZ
ProductSingle-Function Gate
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Number-of-Circuits1 Circuit
IC Number of Gates1 Gate
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current2μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL4.5ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low-
Logic-Level-High-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Part-#-AliasesNC7SZ32M5_NL
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-FamilyNC7SV
Propagation Delay5.2 ns
High-Level-Output-Current- 32 mA
Low-Level-Output-Current32 mA
Number-of-Input-Lines2 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Logic-FunctionOR
General Description
The NC7SZ32 is a single 2-Input OR Gate from Fairchild’s Ultra High Speed Series of TinyLogic. The device is fabricated with advanced CMOS technology to achieve ultra high speed with high output drive while maintaining low static power dissipation over a very broad VCC operating range. The device is specified to operate over the 1.65V to 5.5V VCC range. The inputs and output are high impedance when VCC is 0V. Inputs tolerate voltages up to 6V independent of VCC operating voltage.
Features
■ Space saving SOT23 or SC70 5-lead package
■ Ultra small MicroPak leadless package
■ Ultra high speed tPD 2.4 ns Typ into 50 pF at 5V VCC
■ High output drive ±24 mA at 3V VCC
■ Broad VCC operating range 1.65V–5.5V
■ Matches the performance of LCX when operated at 3.3V VCC
■ Power down high impedance inputs/output
■ Overvoltage tolerant inputs facilitate 5V–3V translation
■ Patented noise/EMI reduction circuitry implemented
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈