CD4016BF3A
CD4016BF3A CD4016BF3A - Brand New HAR IC Chips
Get Quote
Buy Now
CD4016BF3A
CD4016BF3A - Brand New HAR IC Chips
Manufacturer Part No: CD4016BF3A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHAR
Product CategoryIC Chips
MfrNational Semiconductor
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
Features
■ Wide supply voltage range: 3V to 15V
■ Wide range of digital and analog switching: ±7.5 VPEAK
■ “ON” Resistance for 15V operation: 400Ω (typ)
■ Matched “ON” Resistance over 15V signal input:
∆RON = 10Ω (typ)
■ High degree of linearity:
0.4% distortion (typ)
@ fIS = 1 kHz, VIS = 5 Vp-p,
VDD−VSS = 10V, RL = 10 kΩ
■ Extremely low “OFF” switch leakage:
0.1 nA (typ.)
@ VDD − VSS = 10V
TA = 25°C
■ Extremely high control input impedance: 1012Ω (typ)
■ Low crosstalk between switches:
−50 dB (typ.)
@ fIS = 0.9 MHz, RL = 1 kΩ
■ Frequency response, switch “ON”: 40 MHz (typ)
Applications
• Analog signal switching/multiplexing
Signal gating
Squelch control
Chopper
Modulator/Demodulator
Commutating switch
• Digital signal switching/multiplexing
• CMOS logic implementation
• Analog-to-digital/digital-to-analog conversion
• Digital control of frequency, impedance, phase, and analog-signal gain
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈