MBR10150CTP
MBR10150CTP MBR10150CTP - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MBR10150CTP
MBR10150CTP - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MBR10150CTP In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode5A
Voltage-Forward-Vf-Max-If910mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr50?A @ 150V
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier-Device-PackageITO-220S
Base-Part-Number*
Features
• Low Forward Voltage Drop
• Soft, Fast Switching Capability
• Schottly Barrier Chip
• ITO-220S Heat Sink Tab Electrically Isolated from Cathode
• UL Approval in Accordance with UL 1557, Reference No. E94661
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈