NE5532APE4
NE5532APE4 NE5532APE4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
NE5532APE4
NE5532APE4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: NE5532APE4 In Stock
SeriesNE5532A
ProductOperational Amplifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.015535 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Current16 mA
Supply-Voltage-Max30 V
Supply-Voltage-Min10 V
Package-CasePDIP-8
Ib-Input-Bias-Current800 nA
Vos-Input-Offset-Voltage4 mV
Output-Current-per-Channel38 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio70 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product10 MHz
SR-Slew-Rate9 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density8 nV/sqrt Hz
In-Input-Noise-Current-Density2.7 pA/sqrt Hz
Maximum-Dual-Supply-Voltage+/- 15 V
Minimum-Dual-Supply-Voltage+/- 5 V
DESCRIPTION
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
FEATURES
• Small-signal bandwidth: 10MHz
• Output drive capability: 600Ω, 10VRMS
• Input noise voltage: 5nV/√Hz (typical)
• DC voltage gain: 50000
• AC voltage gain: 2200 at 10kHz
• Power bandwidth: 140kHz
• Slew rate: 9V/µs
• Large supply voltage range: ±3 to ±20V
• Compensated for unity gain
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈