EL5100ISZ
EL5100ISZ EL5100ISZ - Brand New RENESAS Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
EL5100ISZ
EL5100ISZ - Brand New RENESAS Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: EL5100ISZ In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesEL5100
ProductOperational Amplifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.019048 oz
Number-of-Channels1 Channel
TopologyVoltage Feedback Amplifier
Amplifier-TypeHigh Speed Amplifiers
ShutdownNo Shutdown
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current2.9 mA
Supply-Voltage-Max12 V
Supply-Voltage-Min3.3 V
Package-CaseSOIC-8
Ib-Input-Bias-Current6 uA
Vos-Input-Offset-Voltage4 mV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio70 dB
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio60 dB
SR-Slew-Rate2200 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density10 nV/sqrt Hz
Voltage-Gain-dB60 dB
In-Input-Noise-Current-Density7 pA/sqrt Hz
Product Details
__
The EL5100, EL5101, and EL5300 represent high-speed voltage feedback amplifiers based on the current feedback amplifier architecture. This gives the typical high slew rate benefits of a CFA family along with the stability and ease of use associated with the VFA type architecture. This family is available in single, dual, and triple versions, with 200MHz, 400MHz, and 700MHz versions. This family operates on single 5V or ±5V supplies from minimum supply current. The EL5100 and EL5300 also feature an output enable function, which can be used to put the output in to a high-impedance mode. This enables the outputs of multiple amplifiers to betied together for use in multiplexing applications.
Features
• Pb-free plus anneal available (RoHS compliant)
• Specified for 5V or ±5V applications
• Power-down to 17µA/amplifier
• -3dB bandwidth = 200MHz
• ±0.1dB bandwidth = 20MHz
• Low supply current = 2.5mA
• Slew rate = 2200V/µs
• Low offset voltage = 4mV max
• Output current = 100mA
• AVOL = 1000
• Diff gain/phase = 0.08%/0.1°
Applications
• Video amplifiers
• PCMCIA applications
• A/D drivers
• Line drivers
• Portable computers
• High speed communications
• RGB applications
• Broadcast equipment
• Active filtering
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈