NCP1236BD65R2G
NCP1236BD65R2G NCP1236BD65R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1236BD65R2G
NCP1236BD65R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1236BD65R2G In Stock
SeriesNCP1236
ProductCurrent Mode
TypeCurrent Mode PWM Controllers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008960 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Package-CaseSOIC-7
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package7-SOIC
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd9.5 V ~ 28 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Control-Features-
IsolationIsolated
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Output-Voltage13.5 V
Operating-Supply-Current2.5 mA
Output-Current500 mA
Switching-Frequency65 kHz
Duty-Cycle-Max85 %
Input-Supply-Voltage-Min28 V
Input-Supply-Voltage-Max9.5 V
** The NCP1236 is a new fixed−frequency current−mode controller
** Features **
 Fixed−Frequency Current−Mode Operation with Built−In Ramp Compensation
 65 kHz or 100 kHz Oscillator Frequency
 Frequency Foldback then Skip Mode for Maximized Performance in Light Load and Standby Conditions
 High−voltage Current Source with Brown−Out
detection and Dynamic Self−Supply, Simplifying the Design of the V CC Capacitor
 Frequency Modulation for Softened EMI Signature, including during Frequency Foldback mode
 Adjustable Overpower Compensation
 V CC Operation up to 28 V, with Overvoltage Detection
 500 mA Peak Source / Sink Current Drive Capability
 4.0 ms Soft−Start
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈