CY8C21634-24LFXI
CY8C21634-24LFXI CY8C21634-24LFXI - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
CY8C21634-24LFXI
CY8C21634-24LFXI - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: CY8C21634-24LFXI In Stock
Product CategoryIC Chips
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Package-Case32-WFQFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package32-QFN Exposed Pad (5x5)
Number-of-I-O26 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorM8C
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 5.25 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Data-ConvertersA/D 28x8b
Oscillator-TypeInternal
❐ M8C Processor Speeds up to 24 MHz
❐ 8x8 Multiply, 32-Bit Accumulate
❐ Low Power at High Speed
❐ 3.0V to 5.25V Operating Voltage
❐ Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C
■ Advanced Peripherals (PSoC® Blocks)
❐ Six Analog Type “E” PSoC Blocks Provide:
• Single or Dual 8-Bit ADC
• Comparators (up to four)
❐ Up to Eight Digital PSoC Blocks Provide:
• 8 to 32-Bit Timers, Counters, and PWMs
• One Shot, Multi Shot Mode Support in Timers and PWMs
• PWM with Deadband Support in One Digital Block
• Shift Register, CRC, and PRS Modules
• Full Duplex UART
• Multiple SPI Masters or Slaves, Variable Data Length Support: 8 to 16-Bit
• Can be Connected to all GPIO Pins
❐ Complex Peripherals by Combining Blocks
❐ Shift Function Support for FSK Detection
■ High Speed 10-Bit SAR ADC with Sample and Hold Optimized for Embedded Control
■ Precision, Programmable Clocking:
❐ Internal ± 5% 24/48 MHz Oscillator across the Industrial Temperature Range
❐ High Accuracy 24 MHz with Optional 32 kHz Crystal and PLL
❐ Optional External Oscillator, up to 24 MHz
❐ Internal/External Oscillator for Watchdog and Sleep
■ Flexible On-Chip Memory:
❐ Up to 16K Bytes Flash Program Storage 50,000 Erase/Write Cycles
❐ Up to 1K Byte SRAM Data Storage
❐ In-System Serial Programming (ISSP)
❐ Partial Flash Updates
❐ Flexible Protection Modes
❐ EEPROM Emulation in Flash
■ Optimized CapSense® Resource:
❐ Two IDAC Support up to 640 µA Source Current to Replace External Resistor
❐ Two Dedicated Clock Resources for CapSense:
• CSD_CLK: 1/2/4/8/16/32/128/256 Derive from SYSCLK
• CNT_CLK: 1/2/4/8 Derive from CSD_CLK
❐ Dedicated 16-Bit Timers/Counters for CapSense Scanning
❐ Support Dual CSD Channels Simultaneous Scanning
■ Programmable Pin Configurations:
❐ 25 mA Sink, 10 mA Source on all GPIO
❐ Pull up, Pull down, High Z, Strong, or Open Drain Drive Modes on all GPIO
❐ Up to 38 Analog Inputs on GPIO
❐ Configurable Interrupt on all GPIO
■ Additional System Resources:
❐ I2C™ Slave, Master, and MultiMaster to 400 kHz
❐ Supports Hardware Addressing Feature
❐ Watchdog and Sleep Timers
❐ User Configurable Low Voltage Detection
❐ Integrated Supervisory Circuit
❐ On-Chip Precision Voltage Reference
❐ Supports RTC Block into Digital Peripheral Logic
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈