MIC5225-3.3YM5
MIC5225-3.3YM5 MIC5225-3.3YM5 - Brand New MIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5225-3.3YM5
MIC5225-3.3YM5 - Brand New MIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5225-3.3YM5 Out of Stock
Contact us
ManufacturerMIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
General Description
The MIC5225 is a 150mA highly accurate, low dropout regulator with high input voltage and ultra-low ground current. This combination of high voltage and low ground current makes the MIC5225 ideal for a wide variety of applications including USB and portable electronics applications, using 1-cell, 2-cell or 3-cell Li-Ion battery inputs.
A µCap LDO design, the MIC5225 is stable with either a ceramic or tantalum output capacitor. It only requires a 2.2µF capacitor for stability.
Data sheets and support documentation can be found on Micrel’s web site at www.micrel.com .
Features
• Wide input voltage range: 2.3V to 16V
• High output accuracy of ±2.0% over temperature
• Guaranteed 150mA output
• Very low ground current: 29µA
• Low dropout voltage of 310mV at 150mA
• µCap: Stable with ceramic or tantalum capacitors
• Excellent line and load regulation specifications
• Reverse battery protection
• Reverse leakage protection
• Zero shutdown current
• Thermal shutdown and current limit protection
• IttyBitty® SOT23-5 Package
Applications
• Cellular phones
• Keep alive supply in notebook and portable computers
• Battery-powered equipment
• Consumer/personal electronics
• High-efficiency linear power supplies
• Automotive electronics
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈