3296X-1-103LF
3296X-1-103LF 3296X-1-103LF - BOURNS - Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3296X-1-103LF
3296X-1-103LF - BOURNS - Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3296X-1-103LF In Stock
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube Alternate Packaging
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms10k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Resistive-MaterialCermet
Product Details
__
Description :
The BOURN Trimmer Potentiometers 3296X-1-103LF is a precision trimmer potentiometer with a 10K ohm resistance and 0.5W power rating. It features a single-turn design with a PC pin terminal and a rotary adjustment knob. The device is designed for use in a variety of applications, including audio, video, and instrumentation.
Features :
• 10K ohm resistance
• 0.5W power rating
• Single-turn design
• PC pin terminal
• Rotary adjustment knob
• High precision
• Low temperature coefficient
• High stability
• Low noise
Applications :
• Audio equipment
• Video equipment
• Instrumentation
• Automotive electronics
• Industrial control systems
• Medical equipment
• Telecommunications systems
• Test and measurement equipment
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈