BQ24401PWRG4
BQ24401PWRG4 BQ24401PWRG4 - Brand New Texas Instruments Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
BQ24401PWRG4
BQ24401PWRG4 - Brand New Texas Instruments Battery Management ICs
Manufacturer Part No: BQ24401PWRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBattery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature-20°C ~ 70°C (TA)
Battery-ChemistryMulti-Chemistry
Number-of-Cells
Interface-
Supplier-Device-Package8-TSSOP
Fault-Protection-
Current-Charging-
Programmable-FeaturesTimer
Electric current collectors-
Battery pack-
Supply Voltage6V
Description
The bq2407x series of devices are integrated Li-Ion linear chargers and system power path management devices targeted at space-limited portable applications. The devices operate from either a USB port or an AC adapter and support charge currents up to 1.5 A. The input voltage range with input overvoltage protection supports unregulated adapters. The USB input current limit accuracy and start up sequence allow the bq2407x to meet USB-IF inrush current specifications. Additionally, the input dynamic power management (VIN-DPM) prevents the charger from crashing incorrectly configured USB sources.
Features
• Fully Compliant USB Charger
– Selectable 100-mA and 500-mA Maximum
Input Current
– 100-mA Maximum Current Limit Ensures
Compliance to USB-IF Standard
– Input-Based Dynamic Power Management
(VIN-DPM) for Protection Against Poor USB
Sources
• 28-V Input Rating with Overvoltage Protection
• Integrated Dynamic Power Path Management
(DPPM) Function Simultaneously and
Independently Powers the System and Charges
the Battery
• Supports up to 1.5-A Charge Current with Current
Monitoring Output (ISET)
• Programmable Input Current Limit up to 1.5 A for
Wall Adapters
• System Output Tracks Battery Voltage (bq24072)
• Programmable Termination Current (bq24074)
• Battery Disconnect Function with SYSOFF Input
(bq24075, bq24079)
• Programmable Pre-Charge and Fast-Charge
Safety Timers
• Reverse Current, Short-Circuit and Thermal
Protection
• NTC Thermistor Input
• Proprietary Start-up Sequence Limits Inrush
Current
• Status Indication – Charging/Done, Power Good
Applications
• Smart Phones
• Portable Media Players
• Portable Navigation Devices
• Low-Power Handheld Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈