DSP56F803BU80
DSP56F803BU80 DSP56F803BU80 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSP56F803BU80
DSP56F803BU80 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSP56F803BU80 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
Series56F8xx
PackagingTray
Package-Case100-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-LQFP (14x14)
Number-of-I-O16 I/O
Speed80MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor56800
RAM-Size2K x 16
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size64KB (32K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeExternal
56F803 Description
56F803 Features
Digital Signal Processing Core
• Efficient 16-bit 56800 family hybrid controller engine with dual Harvard architecture
• As many as 40 Million Instructions Per Second (MIPS) at 80MHz core frequency
• Single-cycle 16 × 16-bit parallel Multiplier-Accumulator (MAC)
• Two 36-bit accumulators, including extension bits
• 16-bit bidirectional barrel shifter
• Parallel instruction set with unique DSP addressing modes
• Hardware DO and REP loops
• Three internal address buses and one external address bus
• Four internal data buses and one external data bus
• Instruction set supports both DSP and controller functions
• Controller style addressing modes and instructions for compact code
• Efficient C compiler and local variable support
• Software subroutine and interrupt stack with depth limited only by memory
• JTAG/OnCE debug programming interface
Memory
• Harvard architecture permits as many as three simultaneous accesses to Program and Data memory
• On-chip memory including a low-cost, high-volume Flash solution
— 31.5K × 16-bit words of Program Flash
— 512K × 16-bit words of Program RAM
— 4K × 16-bit words of Data Flash
— 2K × 16-bit words of Data RAM
— 2K × 16-bit words of Boot Flash
• Off-chip memory expansion capabilities programmable for 0, 4, 8, or 12 wait states
— As much as 64K × 16 bits of Data memory
— As much as 64K × 16 bits of Program memory
Peripheral Circuits for 56F803
• Quadrature Decoder with four inputs (shares pins with Quad Timer )
• CAN 2.0 B module with 2-pin ports for transmit and receive
• Serial Communication Interface (SCI) with two pins (or two additional GPIO lines)
• Serial Peripheral Interface (SPI) with configurable 4-pin port (or four additional GPIO lines)
• Computer Operating Properly (COP) Watchdog timer
• Two dedicated external interrupt pins
• Sixteen multiplexed General Purpose I/O (GPIO) pins
• External reset input pin for hardware reset
• JTAG/On-Chip Emulation (OnCE™) for unobtrusive, processor speed-independent debugging
Energy Information
• Fabricated in high-density CMOS with 5V-tolerant, TTL-compatible digital inputs
• Uses a single 3.3V power supply
• On-chip regulators for digital and analog circuitry to lower cost and reduce noise
• Wait and Stop modes available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈