DF57-4P-1.2V(21)
DF57-4P-1.2V(21) DF57-4P-1.2V(21) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF57-4P-1.2V(21)
DF57-4P-1.2V(21) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF57-4P-1.2V(21) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorBlack
SeriesDF57
ProductConnectors
TypePlug Header
Packaging
Mounting-Style-
Termination-StyleSMD/SMT
Voltage-Rating50 V
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Connector-TypeHeader, Unshrouded
Electrical contact materialsBrass
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions4 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.047" (1.20mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeBlade Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeSwing Lock
Housing-MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Contact-Mating-Length-
Contact-PlatingTin
Wire-Gauge-AWG30-28
■ Features
1.Reinforced lock structure with swing lock
3.Highly reliable contact structure
Despite the low-profile design, with a stacking height of 1.4mm, an effective mating length of 0.42mm is achieved. The structure features two-point contact terminal geometry with high contact reliability.
4.Solder wicking prevention
The integral molding eliminates any gap between the terminals and case to prevent solder wicking.
5.Case disengagement prevention
6.Cost countermeasure
Terminals and metal fittings are collectively integrated into the molding to reduce assembly cost.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈