SST25VF512A-33-4C-QAE
SST25VF512A-33-4C-QAE SST25VF512A-33-4C-QAE - Brand New MICROCHIP NOR FLASH
Buy Now
SST25VF512A-33-4C-QAE
SST25VF512A-33-4C-QAE - Brand New MICROCHIP NOR FLASH
Manufacturer Part No: SST25VF512A-33-4C-QAE Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: NOR FLASH
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST25
TypeNo Boot Block
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.000384 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 70 C
Package-CaseWSON-8
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-WSON
Memory Capacity512K (64K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed33MHz
ArchitectureSector
Format-MemoryFLASH
StandardNot Supported
Interface-TypeSPI
Organization64 k x 8
Supply-Current-Max10 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency33 MHz
Timing-TypeSynchronous
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Single 2.7-3.6V Read and Write Operations
• Serial Interface Architecture
– SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3
• 33 MHz Max Clock Frequency
• Superior Reliability
– Endurance: 100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption:
– Active Read Current: 7 mA (typical)
– Standby Current: 8 µA (typical)
• Flexible Erase Capability
– Uniform 4 KByte sectors
– Uniform 32 KByte overlay blocks
• Fast Erase and Byte-Program:
– Chip-Erase Time: 70 ms (typical)
– Sector- or Block-Erase Time: 18 ms (typical)
– Byte-Program Time: 14 µs (typical)
• Auto Address Increment (AAI) Programming
– Decrease total chip programming time over Byte-Program operations
• End-of-Write Detection
– Software Status
• Hold Pin (HOLD#)
– Suspends a serial sequence to the memory without deselecting the device
• Write Protection (WP#)
– Enables/Disables the Lock-Down function of the status register
• Software Write Protection
– Write protection through Block-Protection bits in status register
• Temperature Range
– Commercial: 0°C to +70°C
– Industrial: -40°C to +85°C
– Extended: -20°C to +85°C
• Packages Available
– 8-lead SOIC 150 mil body width
– 8-contact WSON (5mm x 6mm)
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈