NCP1216AP65G
NCP1216AP65G NCP1216AP65G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1216AP65G
NCP1216AP65G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1216AP65G In Stock
SeriesNCP1216A
PackagingTube
Unit-Weight0.030018 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-7
Operating-Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package7-PDIP
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd10 V ~ 16 V
Duty-Cycle46.50%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Switching-Frequency71.5 kHz
Fall-Time20 ns
Rise-Time60 ns
Duty-Cycle-Max50 %
• Internal Ramp Compensation
• Limited Duty Cycle to 50% (NCP1216A Only)
• Extremely Low No−Load Standby Power
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz, 133 kHz
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈