PQ12DZ5U
PQ12DZ5U PQ12DZ5U - Brand New SHARP Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
PQ12DZ5U
PQ12DZ5U - Brand New SHARP Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: PQ12DZ5U In Stock
Contact us
ManufacturerSharp Microelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
CategoriesPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusObsolete
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1 Regulator
Voltage-Input-Max24V
Voltage-Output-Min-Fixed12V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.5V @ 300mA
Current-Output500mA
Current-Quiescent-Iq10mA
PSRR60dB (120Hz)
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current, Over Temperature
Operating-Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Supplier-Device-PackageSC-63
**0.5A/1.0A Output, General Purpose, Surface Mount Type Low Power-Loss
Voltage Regulator**
■ Features
● Low power-loss (Dropout voltage : MAX. 0.5V)
● Surface mount package (equivalent to SC-63)
● Available 3.3V, 5V, 9V, 12V output type