PIC16F882-I/SS
PIC16F882-I/SS PIC16F882-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F882-I/SS
PIC16F882-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F882-I/SS In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.080001 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SSOP
Number-of-I-O24 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART MSSP
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels11 ADC Channels
Input/output28 I/O
Data-RAM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
**This powerful yet easy-to-program (only 35 single word instructions)
CMOS FLASH-based 8-bit microcontroller packs Microchips powerful PIC® architecture into a 28 pin package.**