LM2951ACN-3.3
LM2951ACN-3.3 LM2951ACN-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM2951ACN-3.3
LM2951ACN-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM2951ACN-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
Calogic’s CLM2950 and CLM2951 are low power voltage regulators. These devices are an excellent choice for use in battery-powered applications such as cordless telephones, radio control systems, and portable computers. The CLM2950 and CLM2951 features very low quiescent current and very low dropout voltage (Typ. 50mV at light load and 380mV at 100mA). This includes a tight initial tolerance of 0.5% typ., extremely good load and line regulation of 0.05% typ. and very low output temperature coefficient, making the CLM2950/CLM2951 useful as a low-power voltage reference. Other key additional features of this device includes higher output current (150mA), positive transient protection up to 60V (Load dump), and the ability to survive an unregulated input voltage transient of -20V below ground (reverse battery).
FEATURES
• 5V, 3.3V, and 3.0V Versions at 150mA Output
• Very Low Quiescent Current
• Low Dropout Voltage
• Extremely Tight Load and Line Regulation
• Very Low Temperature Coefficient
• Needs Only 1µF for Stability
• Current and Thermal Limiting
• Unregulated DC Input can Withstand -20V Reverse Battery and +60V Positive Transients
• Similar Replacement for LP2950/LP2951 Sockets
CLM2951 Versions Only
• Error Flag Warns of Output Dropout
• Logic-Controlled Electronic Shutdown
• Output Programmable from 1.24 to 29V
APPLICATIONS
• Battery Powered Systems
• Cordless Telephones
• Radio Control Systems
• Portable / Palm Top / Notebook Computers
• Portable Consumer Equipment
• Portable Instrumentation
• Avionics
• Automotive Electronics
• SMPS Post-Regulator
• Voltage Reference
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈