12061A102JAT2A
12061A102JAT2A 12061A102JAT2A - Brand New AVX Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
12061A102JAT2A
12061A102JAT2A - Brand New AVX Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: 12061A102JAT2A In Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryCeramic Capacitors
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance1000pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated100V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.037" (0.94mm)
** 12061A102JAT2A Description **
An SMD multilayer ceramic capacitor with a CAP CER 1000PF 100V NP0 1206 is the 12061A102JAT2A. Electrodes and a conducting substance make up the MLCC. Ceramic condensers are employed in the production of chip-type SMT in order to achieve miniaturization, high density, and high efficiency. The MLCC from AVX serves as the dielectric material and contributes to the excellent electrical precision, stability, and dependability of the device.
** 12061A102JAT2A Features **
• Offer one of the most stable capacitor dielectrics available
• Capacitance change with temperature
• Operating Temperature Range -55ºC to +125ºC
is 0 ±30ppm/°C
** 12061A102JAT2A Applications **
• Power conditioning
• Energy storage
• Electronic noise filtering
• Remote sensing.
• Signal coupling and decoupling
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈