NC7SP14P5X
NC7SP14P5X NC7SP14P5X - Brand New onsemi Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
NC7SP14P5X
NC7SP14P5X - Brand New onsemi Gates and Inverters
Manufacturer Part No: NC7SP14P5X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryGates and Inverters
Series7SP
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000635 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage-Supply0.9 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-PackageSC-70-5
Number-of-Circuits1 Circuit
Number-of-Inputs1 Input
Quiescent Current0.9μA
Current-Output-High-Low2.6mA, 2.6mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL9.2ns @ 3.3V, 30pF
Logic-TypeInverter
Logic-Level-Low0.1 V ~ 0.6 V
Logic-Level-High0.6 V ~ 2.6 V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Part-#-AliasesNC7SP14P5X_NL
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min0.9 V
Logic-FamilyNC7SP
High-Level-Output-Current- 2.6 mA
Low-Level-Output-Current2.6 mA
General Description
The NC7SP14 is a single inverter with Schmitt trigger input from Fairchild’s Ultra Low Power (ULP) Series of TinyLogic®. Ideal for applications where battery life is critical, this product is designed for ultra low power consumption within the VCC operating range of 0.9V to 3.6V VCC.
Features
■ 0.9V to 3.6V VCC supply operation
■ 3.6V overvoltage tolerant I/O’s at VCC from 0.9V to 3.6V
■ tPD
4.0 ns typ for 3.0V to 3.6V VCC
5.0 ns typ for 2.3V to 2.7V VCC
6.0 ns typ for 1.65V to 1.95V VCC
7.0 ns typ for 1.40V to 1.60V VCC
11.0 ns typ for 1.10V to 1.30V VCC
27.0 ns typ for 0.90V VCC
■ Power-Off high impedance inputs and outputs
■ Static Drive (IOH/IOL)
±2.6 mA @ 3.00V VCC
±2.1 mA @ 2.30V VCC
±1.5 mA @ 1.65V VCC
±1.0 mA @ 1.40V VCC
±0.5 mA @ 1.10V VCC
±20 µA @ 0.9V VCC
■ Uses patented Quiet Series™ noise/EMI reduction circuitry
■ Ultra small MicroPak™ leadfree package
■ Ultra low dynamic power
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈