LQCBC2518T1R0M
LQCBC2518T1R0M LQCBC2518T1R0M - Brand New TAIYO YUDEN IC Chips
Get Quote
Buy Now
LQCBC2518T1R0M
LQCBC2518T1R0M - Brand New TAIYO YUDEN IC Chips
Manufacturer Part No: LQCBC2518T1R0M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL5536 is a dual channel low dropout linear regulator, which operates from 2.5V to 5.5V input voltage and delivers up to 300mA output current at each channel. Typical dropout voltage is only 270mV at 300mA.
Features
• Dual Regulator Outputs
• Low Dropout Voltage: Typical 270mV at 300mA
• Wide Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V
• Low Quiescent Current: Typical 68mA
• High PSRR: 70dB at 1kHz
• Low Shutdown Current: <1mA
• Shutdown Function
• Output Current-Limit Protection
• Short-Circuit Current-Limit Protection
• Over-Temperature Protection
• Lead Free and Green Devices Available
(RoHS Compliant)
Applications
• Mobile Phone
• NB Cam
• Blue Tooth Headset
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈