ADP120-AUJZ12R7
ADP120-AUJZ12R7 ADP120-AUJZ12R7 - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
ADP120-AUJZ12R7
ADP120-AUJZ12R7 - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: ADP120-AUJZ12R7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageBulk
Product-StatusObsolete
Number-of-Regulators1
Current-Output100mA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOT-23-5 Thin TSOT-23-5
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Base-Product-NumberADP120
GENERAL DESCRIPTION
The ADP120 is a low quiescent current, low dropout, linear regulator that operates from 2.3 V to 5.5 V and provides up to 100 mA of output current. The low 60 mV dropout voltage at 100 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range. The low 22 μA of quiescent current at full load makes the ADP120 ideal for battery-operated portable equipment.
FEATURES
Input voltage range: 2.3 V to 5.5 V
Output voltage range: 1.2 V to 3.3 V
Output current: 100 mA
Low quiescent current IGND = 11 μA with zero load IGND = 22 μA with 100 mA load
Low shutdown current: <1 μA
Low dropout voltage 60 mV @ 100 mA load
High PSRR 73 dB @ 1 kHz at VOUT = 1.2 V 70 dB @ 10 kHz at VOUT = 1.2 V
Low noise: 40 μV rms at VOUT = 1.2 V
No noise bypass capacitor required
Initial accuracy: ±1%
Stable with small 1 μF ceramic output capacitor
Current-limit and thermal overload protection
Logic controlled enable
5-lead TSOT package
4-ball 0.4 mm pitch WLCSP
APPLICATIONS
Mobile phones
Digital camera and audio devices
Portable and battery-powered equipment
Post regulation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈