C1608Y5V1E474Z
C1608Y5V1E474Z C1608Y5V1E474Z - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1608Y5V1E474Z
C1608Y5V1E474Z - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1608Y5V1E474Z In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance0.47μF
Operating-Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated25V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance-20%, +80%
Temperature-CoefficientY5V (F)
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.037" (0.95mm)
Features
• A monolithic structure ensures superior mechanical strength and reliability.
• Composed of only ceramics and metals, these capacitors provide extremely dependable performance,
exhibiting virtually no degradation even when subjected to temperature extremes.
process.
• Low residual inductance assures superior frequency characteristics.
high frequency and high-density type power supplies.
Applications
• Electronics equipment
• Mobile communications equipment
• Office automation equipment
• Automotive electronics
• Test and measurement equipment
• Hybrid ICs, etc.
• Decoupling
• Smoothing
• Charge pump
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈