DR1050-561-R
DR1050-561-R DR1050-561-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
DR1050-561-R
DR1050-561-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: DR1050-561-R In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesDR1050
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.112000 oz
Current-Rating620mA
Termination-StyleSMD/SMT
Height5 mm
Length10.5 mm
Width10.3 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.197" (5.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency560μH
DC resistance (DCR)1.213 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation600mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current600 mA
Maximum-DC-Resistance1.213 Ohms
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈