AP2138R-1.2TRG1
AP2138R-1.2TRG1 AP2138R-1.2TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2138R-1.2TRG1
AP2138R-1.2TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2138R-1.2TRG1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP2138R
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89
Voltage-Input2.5 V ~ 6.6 V
Current-Output250mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
Features
• Adjustable Output: 0.6V to 3.0V
• Low Dropout Voltage: [email protected] =2A, VOUT=1.2V
• Over Current and Over Temperature Protection
• Enable Pin
• PSOP-8 Package with Thermal Pad
• Maximum Output Current: 2A
• High Output Voltage Accuracy: 2%
• VOUTPower Good Signal
• Excellent Line/Load Regulation
Applications
• Notebook
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈