PM25LV020-100SCE
PM25LV020-100SCE PM25LV020-100SCE - Brand New PMC IC Chips
Get Quote
Buy Now
PM25LV020-100SCE
PM25LV020-100SCE - Brand New PMC IC Chips
Manufacturer Part No: PM25LV020-100SCE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPMC
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ Programmable Microelectronics Corp. ]
GENERAL DESCRIPTION
The Pm25LV010/020/040 are 1 Mbit/2 Mbit/4 Mbit 3.0 Volt-only Serial Peripheral Interface (SPI) Flash memories. The devices are designed to support 33 MHz fastest clock rate in the industry in normal read mode, 33 MHz in fast read mode and the bottom 4 Kbyte sector into four smaller 1 Kbyte sectors features. The devices use a single low voltage, ranging from 2.7 Volt to 3.6 Volt, power supply to perform read, erase and program operations. The devices can be programmed in standard EPROM programmers as well. The Pm25LV010-33 is backward compatible to their predecessors Pm25LV010-25.
FEATURES
• Single Power Supply Operation
- Low voltage range: 2.7 V - 3.6 V
• Memory Organization
- Pm25LV010: 128K x 8 (1 Mbit)
- Pm25LV020: 256K x 8 (2 Mbit)
- Pm25LV040: 512K x 8 (4 Mbit)
• Cost Effective Sector/Block Architecture
- 1Mb : Uniform 4Kbyte sectors / Four uniform 32Kbyte blocks
- 2Mb : Uniform 4Kbyte sectors / Four uniform 64Kbyte blocks
- 4Mb : Uniform 4Kbyte sectors / Eight uniform 64Kbyte blocks
- Bottom sector is configurable as one 4Kbyte sector or four 1Kbyte sectors
• Serial Peripheral Interface (SPI) Compatible
- Supports SPI Modes 0 (0,0) and 3 (1,1)
- Maximum 33 MHz clock rate for fast read
- Maximum 33 MHz clock rate for read
• Page Program (up to 256 Bytes) Operation
- Typical 2 ms per page program
• Sector, Block or Chip Erase Operation
- Typical 40 ms sector, block or chip erase
• Software Write Protection
• Hardware Write Protection
- Protect and unprotect the device from write operation by Write Protect (WP#) Pin
• Low Power Consumption
- Typical 10 mA active read current
- Typical 15 mA program/erase current
• High Product Endurance
- Guarantee 100,000 program/erase cycles per single sector
- Minimum 20 years data retention
• Industrial Standard Pin-out and Package
- 8-pin 150mil SOIC
- 8-pin 208mil SOIC for Pm25LV040
- 8-contact WSON
- Optional lead-free (Pb-free) package
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈