203CNQ080
203CNQ080 203CNQ080 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
203CNQ080
203CNQ080 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 203CNQ080 In Stock
Contact us
ManufacturerSMC Diode Solutions
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Part-StatusActive
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max80V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode100A
Voltage-Forward-Vf-Max-If860mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr3mA @ 80V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CasePRM4
Supplier-Device-PackagePRM4 (Non-Isolated)
Features:
• 175 ℃ TJ operation
• Center tap module
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• This is a Pb − Free Device
• All SMC parts are traceable to the wafer lot
• Additional testing can be offered upon request
Applications:
● High current switching power supply
● Plating power supply
● Free-Wheeling diodes
● Reverse battery protection
● Converters
● UPS System
● Welding
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈