LTM4608AEV#PBF
LTM4608AEV#PBF LTM4608AEV#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
LTM4608AEV#PBF
LTM4608AEV#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LTM4608AEV#PBF In Stock
PackagingTray
Package-Case68-LGA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Size-Dimension0.59" L x 0.35" W x 0.11" H (15.0mm x 9.0mm x 2.8mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max8A
Voltage-Input-Min2.7V
Voltage-Input-Max5.5V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.6 ~ 5 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.98
Power-Watts-Manufacture-Series-
DESCRIPTION
The LTM® 4608A is a complete 8A switch mode DC/DC power supply with ±1.75% total output voltage error. Included in the package are the switching controller, power FETs, inductor and all support components. Operating over an input voltage range of 2.7V to 5.5V, the LTM4608A supports an output voltage range of 0.6V to 5V, set by a single external resistor. This high efficiency design delivers up to 8A continuous current (10A peak). Only bulk input and output capacitors are needed to complete the design.
FEATURES
Complete Standalone Power Supply
±1.75% Total DC Output Error (–55°C to 125°C)
2.7V to 5.5V Input Voltage Range
8A DC, 10A Peak Output Current
0.6V Up to 5V Output
Output Voltage Tracking and Margining
Power Good Tracks Margining
Multiphase Operation
Parallel Current Sharing
Onboard Frequency Synchronization
Spread Spectrum Frequency Modulation
Overcurrent/Thermal Shutdown Protection
Current Mode Control/Fast Transient Response
Selectable Burst Mode® Operation
Up to 95% Efficiency
Output Overvoltage Protection
Small, Low Profile 9mm × 15mm × 2.8mm LGA Package (0.630mm Pads)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈