APL1085-33UC-TR
APL1085-33UC-TR APL1085-33UC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL1085-33UC-TR
APL1085-33UC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL1085-33UC-TR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL1085 is a low dropout three-terminal adjustable regulator with 3A output current capability. In order to obtain lower dropout voltage and faster transient response, which is critical for low voltage applications, the APL1085 has been optimized. The output available voltage range of adjustable version is from 1.25~5.75V with an input supply below 7V , and the fixed 3.3V output voltage device is also available.
Features
• Fast Transient Response
• Guaranteed Dropout Voltage at Multiple Currents
• Load Regulation : 0.05% Typ.
• Line Regulation : 0.03% Typ.
• Low Dropout Voltage : 1.2V Typ. at IOUT =3A
• Trimmed Current Limit : 3A Typ. at TJ=125 °C
• On-Chip Thermal Limiting : 150 °C Typ.
• Standard 3-pin TO-220 , TO-252 and TO-263 Power Package
Applications
• PentiumTM Processor Supplies
• PowerPCTM Supplies
• Low Voltage Logic Supplies
• Battery-Powered Circuitry
• Post Regulator for Switching Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈