RT9020-28GB
RT9020-28GB RT9020-28GB - Brand New RICHTEK Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
RT9020-28GB
RT9020-28GB - Brand New RICHTEK Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: RT9020-28GB In Stock
Contact us
ManufacturerRichtek
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output500mA
Voltage-Output2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min500mA
General Description
Features
• Low Quiescent Current (Typically 40μA)
• Wide Operating Voltage Ranges : 5V to 20V
• Ultra-Fast Transient Response
• Tight Load and Line Regulation
• Current Limiting Protection
• Thermal Shutdown Protection
• Adjustable Soft Start Time
• RoHS Compliant and 100% Lead (Pb)-Free
Applications
• DSC
• Camcorder
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈