AP3001TB-3.3E1
AP3001TB-3.3E1 AP3001TB-3.3E1 - Brand New FLUKE IC Chips
Get Quote
Buy Now
AP3001TB-3.3E1
AP3001TB-3.3E1 - Brand New FLUKE IC Chips
Manufacturer Part No: AP3001TB-3.3E1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFluke
Product CategoryIC Chips
General Description
The AP3001 series of regulators are fixed frequency PWM buck (step-down) DC/DC converter, capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation. These regulators are simple to use and include internal frequency compensation and a fixed frequency oscillator, so that a system adopting AP3001 requires a minimum number of external components to work. These ICs are available in TO-220-5L, TO-220B-5L and TO-263-5L packages.
Features
· 3.3V, 5V Fixed and Adjustable Output Versions
· Guaranteed 3A Output Load Current
· 150kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
· Excellent Line and Load Regulation
· TTL Shutdown Capability
· Low Power Standby Mode, IQTypically 80µA
· Built-in Current Limit Protection and Thermal Shutdown Circuit
Applications
· LCD Monitor and LCD TV
· On-Card DC-DC Converter
· DVD Recorder
· PDP
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈