MCP3002-I/P
MCP3002-I/P MCP3002-I/P - Brand New Microchip Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
MCP3002-I/P
MCP3002-I/P - Brand New Microchip Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: MCP3002-I/P In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Input-TypePseudo-Differential, Single Ended
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Supplier-Device-Package8-PDIP
Sampling-Rate-Per-Second200k
Data-InterfaceSPI
Number-of-Bits10 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage-Supply-Digital2.7 V ~ 5.5 V
ConfigurationMUX-S/H-ADC
ArchitectureSAR
Number-of-Inputs
Reference-TypeSupply
Ratio-S-H:ADC1899/12/30 1:01:00
Number-of-A-D-Converters1
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈