AP1506-33T5
AP1506-33T5 AP1506-33T5 - Brand New STMicroelectronics DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1506-33T5
AP1506-33T5 - Brand New STMicroelectronics DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1506-33T5 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDC Switching Regulators
** „ General Description **
The AP1506 series are monolithic IC designed for a step-down DC/DC converter, and own the ability of driving a 3A load without external transistor. Due to reducing the number of external component, the board space can be saved easily. The external shutdown function can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes feedback control have good line and load regulation without external design. Regarding protected function, thermal shutdown is to prevent over temperature operating from damage, and current limit is to prevent over current operating of the output switch. If current limit function occurred and V FB is down to 0.5V below, the switching frequency will be reduced. The AP1506 series operate at a switching frequency of 150KHz thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency switching regulators. Other features include a guaranteed +4% tolerance on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and +15% on the oscillator frequency. The output version included fixed 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable type. The packages are available in a standard 5-lead TO-220, a 5-lead TO-263 or 8-lead PDIP.
** „ Features **
- Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
- Adjustable version output voltage range, 1.23V to 18V+4%
- 150KHz +15% fixed switching frequency
- ON /OFF shutdown control input
- Operating voltage can be up to 22V
- Output load current: 3A
- TO220-5L, TO263-5L and PDIP-8 packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈