ATTINY13V-10MMU
ATTINY13V-10MMU ATTINY13V-10MMU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATTINY13V-10MMU
ATTINY13V-10MMU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATTINY13V-10MMU In Stock
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case10-VFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package10-MLP (3x3)
Number-of-I-O6 I/O
Speed10MHz
EEPROM-Size64 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size64 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1KB (512 x 16)
Data-ConvertersA/D 4x10b
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Througput at 20 MHz
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– 1K Bytes of In-System Self-programmable Flash program memory
– 64 Bytes EEPROM
– 64 Bytes Internal SRAM
– Write/Erase cyles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C (see page 6)
– Programming Lock for Self-Programming Flash & EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Prescaler and Two PWM Channels
– 4-channel, 10-bit ADC with Internal Voltage Reference
– Low Power Idle, ADC Noise Reduction, and Power-down Modes
• I/O and Packages
– 8-pin PDIP/SOIC: Six Programmable I/O Lines
– 20-pad MLF: Six Programmable I/O Lines
• Operating Voltage:
– 1.8 - 5.5V for ATtiny13V
– 2.7 - 5.5V for ATtiny13
• Speed Grade
– ATtiny13V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATtiny13: 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
– Active Mode:
• 1 MHz, 1.8V: 240µA
– Power-down Mode:
• < 0.1µA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈