IRGB20B60PD1PBF
IRGB20B60PD1PBF IRGB20B60PD1PBF - Brand New Infineon IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
IRGB20B60PD1PBF
IRGB20B60PD1PBF - Brand New Infineon IGBTs - Single
Manufacturer Part No: IRGB20B60PD1PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AB
ConfigurationSingle
Power-Max215W
Reverse-Recovery-Time-trr28ns
Electric current collectors40A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max600V
IGBT-TypeNPT
Current-Collector-Pulsed-Icm80A
Vce-on-Max-Vge-Ic2.8V @ 15V, 20A
Switching-Energy95μJ (on), 100μJ (off)
Total Gate Charge68nC
Td-on-off-25°C20ns/115ns
Test-Condition390V, 13A, 10 Ohm, 15V
Pd-Power-Dissipation215 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max600 V
Collector-Emitter-Saturation-Voltage2.05 V
Continuous-Collector-Current-at-25-C40 A
Gate-Emitter-Leakage-Current100 nA
Maximum-Gate-Emitter-Voltage+/- 20 V
Continuous-Collector-Current-Ic-Max40 A
Product Details
__
WARP2 SERIES IGBT WITH ULTRAFAST SOFT RECOVERY DIODE
Features
• NPT Technology, Positive Temperature Coefficient
• Lower VCE(SAT)
• Lower Parasitic Capacitances
• Minimal Tail Current
• HEXFRED Ultra Fast Soft-Recovery Co-Pack Diode
• Tighter Distribution of Parameters
• Higher Reliability
Applications
• Telecom and Server SMPS
• PFC and ZVS SMPS Circuits
• Uninterruptable Power Supplies
• Consumer Electronics Power Supplies
• Lead-Free
Benefits
• Parallel Operation for Higher Current Applications
• Lower Conduction Losses and Switching Losses
• Higher Switching Frequency up to 150kHz
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈