3362P-1-502LF
3362P-1-502LF 3362P-1-502LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3362P-1-502LF
3362P-1-502LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3362P-1-502LF In Stock
Contact us
ManufacturerBOURNS
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms5k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
Product Details
__
Description :
The BOURNS 3362P-1-502LF Trimmer Potentiometer is a 5K ohm, 0.5W PC pin trimmer potentiometer. It is a single-turn, top-adjustable trimmer with a linear taper. It is designed for use in a variety of applications, including audio, industrial, and consumer electronics. The 3362P-1-502LF is constructed with a ceramic element and a plastic housing, and is RoHS compliant.
Features :
• 5K ohm resistance
• 0.5W power rating
• Single-turn, top-adjustable trimmer
• Linear taper
• Ceramic element
• Plastic housing
• RoHS compliant
Applications :
• Audio equipment
• Industrial equipment
• Consumer electronics
• Automotive electronics
• Test and measurement equipment
• Medical equipment
• Telecommunications equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈