CY7C1049B-20VXC
CY7C1049B-20VXC CY7C1049B-20VXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1049B-20VXC
CY7C1049B-20VXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1049B-20VXC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case36-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package36-SOJ
Memory Capacity4M (512K x 8)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed20ns
Format-MemoryRAM
Functional Description[1]
The CY7C1049B is a high-performance CMOS static RAM organized as 524,288 words by 8 bits.
Features
• High speed
— tAA = 12 ns
• Low active power
— 1320 mW (max.)
• Low CMOS standby power (Commercial L version)
— 2.75 mW (max.)
• 2.0V Data Retention (400 µW at 2.0V retention)
• Automatic power-down when deselected
• TTL-compatible inputs and outputs
• Easy memory expansion with CE and OE features
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈