AT89LP6440-20JU
AT89LP6440-20JU AT89LP6440-20JU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89LP6440-20JU
AT89LP6440-20JU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89LP6440-20JU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LP
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.084185 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePLCC-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Number-of-I-O38 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size8K x 8
Core-Processor8051
RAM-Size4.25K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 3.6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.4 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
Core8051
Processor-SeriesAT89x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.4 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output38 I/O
Data-RAM-Size4.25 kB
Data-ROM-Size8 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeFlash
Data-ROM-TypeFlash
Description
Features
• Compatible with MCS®51 Products
• 20 MIPS Throughput at 20 MHz Clock Frequency and 2.4V, 85°C Operating Conditions
• Single Clock Cycle per Byte Fetch
• 2/4K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Memory
– Serial Interface for Program Downloading
– 32-byte Fast Page Programming Mode
– 32-byte User Signature Array
• 2.4V to 5.5V VCC Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 20 MHz
• 2-level Program Memory Lock
• 256 x 8 Internal RAM
• Hardware Multiplier
• 15 Programmable I/O Lines
• Configurable I/O with Quasi-bidirectional, Input, Push-pull Output, and
Open-drain Modes
• Enhanced UART with Automatic Address Recognition and Framing Error Detection
• Enhanced SPI with Double-buffered Send/Receive
• Programmable Watchdog Timer with Software Reset
• 4-level Interrupt Priority
• Analog Comparator with Selectable Interrupt and Debouncing
• Two 16-bit Enhanced Timer/Counters with 8-bit PWM
• Brown-out Detector and Power-off Flag
• Internal Power-on Reset
• Low Power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈