NCP1200AD40R2
NCP1200AD40R2 NCP1200AD40R2 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1200AD40R2
NCP1200AD40R2 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1200AD40R2 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd16V (Max)
Duty-Cycle83%
Frequency-Switching40kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Short Circuit
Control-Features-
Product Details
__
PWM Current-Mode Controller for Universal Off-Line Supplies Featuring Low Standby Power
Features
•No Auxiliary Winding Operation
•Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit Protection
•Extremely Low No−Load Standby Power
•Current−Mode Control with Skip−Cycle Capability
•Internal Temperature Shutdown
•Internal Leading Edge Blanking
•250 mA Peak Current Capability
•Internally Fixed Frequency at 40 kHz, 60 kHz and 100 kHz
•Direct Optocoupler Connection
•SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
•Pin to Pin Compatible with NCP1200
•Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
•AC−DC Adapters for Portable Devices
•Offline Battery Chargers
•Auxiliary Power Supplies (USB, Appliances, TVs, etc.)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈