GRM31M5C1H473JA01L
GRM31M5C1H473JA01L GRM31M5C1H473JA01L - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM31M5C1H473JA01L
GRM31M5C1H473JA01L - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM31M5C1H473JA01L In Stock
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance0.047μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Ratings-
Thickness-Max0.049" (1.25mm)
GRM31M5C1H473JA01L Description
The Murata Electronics GRM31M5C1H473JA01L is a general purpose, 5% tolerance multilayer ceramic capacitor. The GRM31M5C1H473JA01L provides 47,000pF of capacitance in a 3216metric case with a specified operating temperature of -55°C to +125°C. The multilayer ceramic capacitor GRM31M5C1H473JA01L features high accuracy, high specific capacitance, and small size, effectively improving the reliability of the product.
GRM31M5C1H473JA01L Features
▪ High reliability
▪ Capacitor size varies from 0.4×0.2mm to 5.7×5.0mm
▪ Rated voltage of 2.5VDC to 3.15KVDC
▪ Temperature characteristics are classified according to JIS and EIA standard
▪ Operating temperature changes according to TCR values
▪ Large capacity and small size in a multilayer structure
▪ Capacitance value ranging from 0.1pF to 220µF
▪ Tin plated external electrodes, excellent solderability
▪ Provides good high frequency characteristics
▪ Excellent pulse response
GRM31M5C1H473JA01L Applications
▪ Medical
▪ Electronic equipment
▪ IT industry
▪ Communication industry
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈